× Ana Sayfa Hakkımda Psikanaliz ve Psikanalitik Psikoterapi Nedir? Yayınlar Medya Bağlantılar İletişim
☰ Menu

Psikanaliz ve Psikanalitik Psikoterapi Nedir?Psikanaliz ve psikanalitik terapiler kişinin iç dünyasına bakmasına ve kaygı, korku, nefret gibi olumsuz duyguları ortadan kaldırarak bireyin ihtiyaçları, ilgileri ve kişiliğinin gelişmesine yardımcı olurlar.

Psikanaliz ve psikoterapiler kişilere farklı konularda yardımcı olabilirler. Yaşamsal sorunlar, kişiler arası ilişkilerde zorluklar, travma deneyimi, kayıp ve yas durumları, duygularla başa çıkamama gibi sorunlar terapiye başvurma nedeni olabileceği gibi sadece kendini daha iyi tanıma ve anlama amacıyla da başvuru olabilir.

Sorunları çözebilmek ve değişim sağlayabilmek için kişinin önce kendisini anlaması çok önemlidir. Kişiler seçimleri, duyguları, düşünceleri ve eylemleri ile yaşadıkları dünyayı kendileri kurgularlar. Yaşananlarda değişikliğin olabilmesi için kişinin önce kendinde birşeyleri değiştirmesi gerekir.

Neden ne olursa olsun terapiye başlamak değişimin başlangıcıdır. Terapiye başvuran kişinin o sırada getirdiği genelde tetiği çeken bir sorundur. Bu sorun ilişkilerde tıkanma, öfkeyi kontrol edememe, kendini yaşıyor hissedememe, kontrolünü yitirme duygusu, ağır bir kayıp yaşama olabilir. Bazen şimdi yaşanan hiçbir şey yoktur ama geçmişte yaşanan travmatik deneyimler bugüne yansır. Kişiler hangisi geçmişte yaşandı hangisi bugüne ait ayırt edemez hale gelebilir. Bütün bunlar ilişikilerde sorunlar olarak ortaya çıkabilir. Terapide geçmiş değiştirilemez ama bugüne etkisi ortadan kaldırılırsa bugün daha gerçek olarak yaşanmaya başlar.

Psikanaliz ve psikoterapiler iç dünyaya uzun bir yolculuktur. Yunus Emre’nin deyişi ile “bir ben vardır bende benden içeri” bunu çok güzel anlatır. Herkesin yolu kendine özgü ve tektir.

Terapiye giren kişi süreç içinde kendine dair birçok şeyi keşfeder ve bu keşifleri de kendine yeni yollar çizmesine yardımcı olur. Psikoterapistler ise bu yolda deneyimli yol arkadaşlarıdır. Terapistler ne kadar deneyimli olurlarsa olsunlar her bir hasta ile yolculuk kendine özgü ve tektir. Terapist ile kişinin kendi başına kalabildiği, özgürce düşünebildiği, çalışabildiği, sevebildiği, oynayabildiği, yaratabildiği yaşamdan zevk aldığı bir alan oluşturulur ve alanın sınırları beraberce çizilir. Sorunları çözebilmek ve iç dengeyi yakalamak, duygu ve düşünceleri kontrol altına almak ta bu alanda yapılan çalışmalarla mümkün olur.

English